Ukupni depoziti na kraju lipnja 214,5 milijardi kuna

Bez autora
Aug 09 2011

Ukupni depoziti poslovnih banaka (štedni i oročeni kunski i devizni depoziti te depozitni novac) na kraju lipnja iznosili su 214,5 milijardi kuna, što na mjesečnoj razini predstavlja blagi rast od 0,4 posto, a na godišnjoj od 3,6 posto. Godišnje stope rasta i dalje su umjerene, bez intenziviranja, a djelomično su posljedica slabljenja kune u odnosu na euro za 2,5 posto u odnosu na kraj lanjskog lipnja s obzirom da u štednim i oročenim depozitima dominiraju depoziti u eurima. U odnosu na kraj prošle godine ukupni depoziti smanjili su se za 1,7 milijardi kuna ili 0,8 posto, i to pod utjecajem pada štednih i oročenih deviznih depozita (koji su na kraju lipnja iznosili 140,7 milijardi kuna) za 4,6 posto, a koji prevladavaju u strukturi depozita banaka, dok su kunski depoziti i depozitni novac zabilježili rast. Kunski su depoziti na kraju lipnja iznosili 37,8 milijardi kuna, što je gotovo tri milijarde kuna ili 8,6 posto više nego na kraju prošle godine, dok je depozitni novac iznosio 35,9 milijardi kuna, što je 6,2 posto više nego na kraju prošle godine.

Ukupni depoziti na kraju lipnja 214,5 milijardi kunaUkupni depoziti poslovnih banaka (štedni i oročeni kunski i devizni depoziti te depozitni novac) na kraju lipnja iznosili su 214,5 milijardi kuna, što na mjesečnoj razini predstavlja blagi rast od 0,4 posto, a na godišnjoj od 3,6 posto, pokazuju posljednji podaci Hrvatske narodne banke, koji se prenose u publikaciji RBA Dnevne financijske vijesti.

Godišnje stope rasta i dalje su umjerene, bez intenziviranja, a djelomično su posljedica slabljenja kune u odnosu na euro za 2,5 posto u odnosu na kraj lanjskog lipnja s obzirom da u štednim i oročenim depozitima dominiraju depoziti u eurima. U odnosu na kraj prošle godine ukupni depoziti smanjili su se za 1,7 milijardi kuna ili 0,8 posto, i to pod utjecajem pada štednih i oročenih deviznih depozita (koji su na kraju lipnja iznosili 140,7 milijardi kuna) za 4,6 posto, a koji prevladavaju u strukturi depozita banaka, dok su kunski depoziti i depozitni novac zabilježili rast. Kunski su depoziti na kraju lipnja iznosili 37,8 milijardi kuna, što je gotovo tri milijarde kuna ili 8,6 posto više nego na kraju prošle godine, dok je depozitni novac iznosio 35,9 milijardi kuna, što je 6,2 posto više nego na kraju prošle godine.

U prvoj polovini ove godine prevladavajući trend kretanja deviznih i kunskih depozita se promijenio, navodi se u RBA analizi. Naime, tijekom 2009. i 2010. godine rasli su devizni depoziti dok su se kunski depoziti konstantno smanjivali. Tako je u promatrane dvije godine iznos deviznih depozita porastao za 30,4 milijarde kuna ili 26 posto, dok je iznos kunskih depozita u istom razdoblju pao za 15,2 milijarde kuna, odnosno za 30 posto. Međutim, u prvoj polovini ove godine kunski depoziti bilježe rast, a devizni pad.

Promatrajući prema sektorima, u lipnju je u odnosu na svibanj pad depozita ostvaren i kod stanovništva i kod poduzeća, dok na godišnjoj razini stanovništvo nastavlja bilježiti rast depozita, a poduzeća pad. Izuzev samog kraja prošle godine i početka ove, depoziti poduzeća od kraja 2008. godine bilježe godišnje stope pada pa su se u tom periodu spustili s oko 33 milijarde kuna na 25,6 milijardi kuna, koliko je zabilježeno na kraju lipnja. Takva kretanja posljedica su otežanih uvjeta poslovanja poduzeća i smanjenja likvidnosti. Depoziti stanovništva na kraju lipnja su iznosili gotovo 141 milijardu kuna.

U nadolazećim mjesecima RBA analitičari ne očekuju snažnije intenziviranje rasta depozita. Naime, s obzirom na pogođenu likvidnost poduzeća, na godišnjoj razini ne očekuju bitnije povećanje stanja depozita tog sektora, dok je potencijal stanovništva ograničen teškom situacijom na tržištu rada, pri čemu rast realnih dohodaka nije izgledan. Međutim, budući da je tečaj EUR/HRK u ovoj godini na višoj razini nego u prošloj, tečajna kretanja će i dalje utjecati na kunski izraz deviznih depozita, zaključuje se u analizi.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik